Nasza podstawowa działalność to identyfikacja i szczegółowa analiza możliwych do wdrożenia działań poprawy efektywności energetycznej.
O potrzebie poprawy efektywności energetycznej nie trzeba dzisiaj już pisać. Ponad 20 lat temu na naszej poprzedniej witrynie WWW edukowaliśmy, że dla własnego dobra warto jest dbać o efektywność energetyczną (bo pieniądze, bo środowisko etc.), natomiast dzisiaj już wiele podmiotów jest wprost do tego zmuszonych, przepisami prawa lub wymaganiami kontrahentów albo społecznymi. Niezależnie od tego, ceny nośników energii są już na tak wysokim poziomie, że obok kwestii efektywności energetycznej nie można już przejść obojętnie.
Jeśli szukasz oszczędności energii w swojej organizacji, to jesteś we właściwym miejscu. Poniżej kilka istotnych szczegółów, w jakich obszarach działamy i w jaki sposób.
Rodzaje obiektów i instalacji
Audytujemy kompleksowo wszelkiego rodzaju budynki (mieszkalne, użyteczności publicznej, handlowe, przemysłowe), niezależne od budynków instalacje energetyczne (źródła ciepła, sieci cieplne, instalacje sprężonego powietrza, instalacje chłodu technologicznego), a także instalacje technologiczne (produkcyjne).
Miejsca strat energii
Analizujemy całą ścieżkę każdego nośnika energii, od jego wejścia do obiektu lub instalacji, aż do jego ostatecznego rozproszenia lub przetworzenia na inne formy energii. Zatem bierzemy pod uwagę cały obszar, który można zdefiniować jako: wytwarzanie – przesył – magazynowanie – wykorzystanie. Dzięki temu identyfikujemy miejsca lub obszary nadmiernego zużycia energii.
Propozycje działań poprawy efektywności energetycznej
Celem analizy miejsc strat energii jest zaproponowanie konkretnych i możliwych do wdrożenia działań poprawy efektywności energetycznej, a następnie ich szczegółowa analiza pod kątem technicznym i ekonomicznym. Brane są pod uwagę zarówno działania poprawiające stan istniejący (modernizacje), jak również działania alternatywne, uwzględniające zmianę technologii (np. zmiana sposobu wytwarzania nośników energii).
Celem doradztwa w obszarze efektywności energetycznej jest wskazanie optymalnych działań do wdrożenia w celu osiągnięcia oczekiwanych rezultatów.
Forma wsparcia
Nasza pomoc zasadniczo może przybrać dwie formy. Najczęściej spotykaną jest opracowanie dokumentacji dotyczącej audytowanego obszaru, którą nazywa się audytem energetycznym, analizą techniczno-ekonomiczną, studium celowości, studium wykonalności – wszystko w zależności od szczegółowego zakresu i przeznaczenia konkretnego opracowania. W dokumentacji zamieszcza się wszelkie dane źródłowe, założenia, analizy i obliczenia, wnioski końcowe i rekomendacje.
Druga forma stanowi pomoc mniej formalną, gdzie istotą doradztwa jest przekazanie Klientowi oczekiwanych przez niego informacji, natomiast działaniu temu towarzyszy zazwyczaj krótki raport, podsumowujący główne tezy i wnioski. Przykładem takiego działania może być walk-through audit, którego celem jest wspólne przejście określonych obiektów lub instalacji, przedyskutowanie występujących problemów, ustalenie możliwych działań mających na celu ich wyeliminowanie. Jest to interesująca alternatywa dla typowego audytu energetycznego, warta rozważenia w sytuacji, gdzie kadra techniczna posiada odpowiednio wysokie kwalifikacje, ale potrzebuje wsparcia w postaci profesjonalnej i niezależnej opinii zewnętrznego specjalisty.