Pozyskiwanie finansowania

Realizacja działań wiąże się z koniecznością wydatkowania środków finansowych, dlatego pomożemy Ci je znaleźć i pozyskać.

Ze względu na proekologiczny charakter działań poprawy efektywności energetycznej, dostępnych jest szereg preferencyjnych źródeł finansowania. Niektóre z nich są stałe (ewentualnie z okresowo uaktualnianymi warunkami finansowania), niektóre jednorazowe. Poniżej prezentujemy najczęściej wykorzystywane źródła finansowania, które możemy dla Ciebie pozyskać.

Świadectwa efektywności energetycznej

System świadectw efektywności energetycznej, potocznie nazywanych Białymi Certyfikatami, został wprowadzony w 2011 r. Ustawą o efektywności energetycznej. Świadectwa można pozyskać na realizację dowolnych przedsięwzięć poprawy efektywności energetycznej, dla których uzyskano średnioroczną oszczędność energii finalnej (końcowej) min. 10 toe (419 GJ, 116 MWh). Procedura wymaga złożenia wniosku do Urzędu Regulacji Energetyki (koniecznie przed rozpoczęciem realizacji przedsięwzięcia!) wraz z audytem efektywności energetycznej. Świadectwa wydawane są przez URE, a po zatwierdzeniu wniosku przekazywane są na Towarową Giełdę Energii do dyspozycji przez wnioskodawcę za pośrednictwem biura maklerskiego.

Aktualna (01.2024) cena sprzedaży Białych Certyfikatów to przeciętnie 2.100 zł/toe.

Więcej o procedurze pozyskiwania Białych Certyfikatów wkrótce na blogu.

WFOŚiGW

Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej tradycyjnie stanowią jedno z najbardziej popularnych źródeł finansowania projektów proekologicznych o znaczeniu regionalnym. Do dyspozycji beneficjentów są dotacje, niskooprocentowane kredyty preferencyjne, umorzenia kredytów, pożyczki pomostowe.

Każdy WFOŚ posiada nieco inne kryteria i priorytety, stąd warunki uzyskiwania tych środków w poszczególnych województwach są różne. Nieco odmienne są bowiem priorytety ochrony środowiska oraz różne są wielkości przychodów poszczególnych funduszy (środki te pochodzą w dużej mierze z opłat za korzystanie ze środowiska, wpłat z tytułu kar i grzywien itp.).

Więcej o aktualnych warunkach uzyskiwania środków z WFOŚiGW w Katowicach wkrótce na blogu.

NFOŚiGW

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dedykowany jest dofinansowaniu dużych projektów o znaczeniu ogólnokrajowym, jest także główną instytucją wdrażającą programy finansowane ze środków unijnych, służące ochronie środowiska i gospodarce wodnej. Środki te rozdysponowywane są poprzez nabory wniosków realizowane w trybie ciągłym lub konkursowym (ograniczonym czasowo), o których aktualna informacja zawsze znajduje się na stronie NFOŚiGW.

Informacja o naborach wniosków w 2024 r. (link do strony NFOŚiGW).

Należy pamiętać, że w przypadku ogłoszenia konkursu okres przyjmowania wniosków wynosi zazwyczaj 2 – 3 miesiące, co nie jest długim okresem czasu i aby skutecznie aplikować o środki trzeba z wyprzedzeniem przygotować się do udziału w konkursie. Lista wymaganych załączników do wniosku jest zazwyczaj dosyć długa, a przygotowanie niektórych z nich jest czasochłonne (opracowanie studium wykonalności, uzyskanie decyzji środowiskowych itp.).

BGK

Bank Gospodarstwa Krajowego również pełni istotną funkcję w krajowym systemie dysponowania środkami pomocowymi w obszarze efektywności energetycznej. Najpopularniejszym produktem BGK z tego obszaru jest kredyt z premią termomodernizacyjną. Jego początki sięgają aż 1998 r., kiedy to uchwalona została Ustawa o wspieraniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych, zastąpiona w 2008 r. Ustawą o wspieraniu termomodernizacji i remontów.

Ze względu na szerokie zastosowanie tego instrumentu w termomodernizacji budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej, zostanie on szerzej opisany na blogu.

Pełna informacja o aktualnych programach realizowanych przez BGK znajduje się na stronie www.bgk.pl (po wejściu na stronę należy kliknąć “Programy i fundusze” w górnym menu).