Często pojawiającym się pytaniem, szczególnie w rozwijających się firmach, jest “czy jesteśmy już zobowiązani do przeprowadzenia audytu energetycznego?”. Szczególnie problematyczną kwestią jest przynależność danego podmiotu do grupy MŚP, ponieważ spotyka się różne kryteria kwalifikacji w zależności od kontekstu. Zgodnie z Ustawą o efektywności energetycznej odnieść należy się wprost do Ustawy Prawo przedsiębiorców, która definiuje małe, średnie i duże przedsiębiorstwa.
Aby być średnim przedsiębiorcą, a tym samym być zwolnionym z obowiązku audytowego, należy spełniać łącznie oba warunki w przynajmniej jednym roku spośród dwóch ostatnich lat obrotowych:
– średnioroczne zatrudnienie < 250 osób,
– roczny obrót < 50 milionów EUR lub suma bilansowa < 43 milionów EUR.
Zatem, jeśli w ciągu kolejnych dwóch lat obrotowych spółka przekracza limit zatrudnienia lub przy mniejszym niż wskazane zatrudnieniu przekracza oba wskaźniki finansowe, kwalifikuje się jako duże przedsiębiorstwo. Jeśli spółka zostanie dużym przedsiębiorstwem, to do końca kolejnego roku (do końca pierwszego roku bycia dużym przedsiębiorstwem) jest zobowiązana przeprowadzić audyt energetyczny i poinformować o jego przeprowadzeniu Prezesa URE.
Wykonany audyt obowiązuje przez kolejne 4 lata. Oznacza to, że jeśli w międzyczasie spółka utraci status dużego przedsiębiorstwa, a następnie ponownie go uzyska, to wykonany audyt ważny jest przez cały okres 4 lat i należy go ponownie wykonać dopiero bezpośrednio przed upływem tych 4 lat.
Z kolei jeśli firma co drugi rok nie spełniałaby kryteriów kwalifikacji jako średnie przedsiębiorstwo (np. w kolejnych latach zatrudnienie na przemian poniżej i powyżej 250 osób przy odpowiednio niskich wskaźnikach finansowych), to de facto nigdy nie staje się dużym przedsiębiorstwem i obowiązek audytowy jej nie dotyczy.